A pośród pól i łąk jest piękna wieś. Ach, wierzaj mi. Ta wieś jest piękna wieś Góralice, od lat ja mieszkam w niej, bo kocham ją....

Strona Główna
Rodowód nazwy wsi
Historia Góralic
Kościół p.w. Św. Stanisława
Ołtarz przy kościele  
Kapliczka, krzyż
Ochotnicza Straż Pożarna
Koło Gospodyń Wiejskich
Świetlica wiejska
Kółko Rolnicze
Zryw-klub sportowy
Przedszkole
Zakończenie
FORUM

 

Zapraszam do odwiedzenia
Prezentacje multimedialne
 

Kółko Rolnicze    

    W 1956 roku powstało Kółko Rolnicze, którego założycielem i prezesem był Jan Małysa, który prowadził kółko jeszcze przed wojną na wschodzie. W skład zarządu wchodzili m.in. p.p. W. Kordas, F.Zieleń, F. Saja, P. Makuchowski, A.Kluczenko.

    Najpierw sprowadzono dwa ciągniki Zetory. Po dwóch latach działania prezesem został pan Stanisław Lisicki, który rozwinął działalność Koła i kierował nim do jego końca. Kółko Rolnicze wzbogaciło się o kolejne maszyny rolnicze: kosiarki, kombajny, ciągniki, samochody dostawcze, a nawet o autokar. Baza mieściła się początkowo w prywatnym budynku mieszkalnym, ale później w oddzielnym budynku wydzierżawiono kilka pomieszczeń na biura.

    Organizacja ta odegrała ważną rolę w powojennej historii naszej miejscowości, gdyż wspierała finansowo szkołę, przedszkole, KGW, klub sportowy. Również organizowała kuligi, wycieczki i kolonie letnie dla dzieci. Mieszkańcy Góralic należący do koła mogli korzystać z maszyn rolniczych po mniejszych kosztach.

    Góralickie Koło Rolnicze miało swoje filie w: Dobropolu, Strzeszowie Ostrzeszowie innych miejscowościach naszej gminy. W latach 70-tych utworzono Spółdzielnię Kółek Rolniczych z siedzibą w Trzcińsku Zdroju. Koło Rolnicze w Góralicach zostało przejęte przez nowo powstały SKR. Zlikwidowano biura, sprzęt rolniczy oddano formalnie do SKR-u, ale pozostawał nadal w garażach w Góralicach. Ze sprzętu cały czas korzystają rolnicy z naszej miejscowości wymieniając stary, a uzupełniając nowym.

 

Nasi partnerzy: lustige pps - funpps | Życzenia urodzinowe | Prezentacje multimedialne |